مدیریت منزل

همه چیز در مورد نگه داری و شستشوی حوله ها

همه چیز در مورد نگه داری و شستشوی حوله ها

نحوه صحيح شست وشو و نگهداري حوله ها مي تواند نقش زيادي در سلامت ما ايفا کند.
حوله ها به خاطر نگه داشتن رطوبت در خود مي توانند محلي بسيار عالي و ايده آل براي رشد انواع ميکروب ها و قارچ ها باشند و البته اين ميکروب ها را به بدن ما هم انتقال دهند و باعث بروز انواع بيماري هاي تنفسي، پوستي و چشمي شوند. به همين خاطر دانستن نحوه صحيح شست وشو و نگهداري حوله ها مي تواند نقش زيادي در سلامت ما ايفا کند.
نحوه ضد عفونی کردن حوله ها:
حوله دست و صورت خود را به هيچ عنوان در داخل دستشويي آويزان نکنيد ( به خصوص در خانه هاي جديد که بين محل شستن دست ها و محل توالت ديوار حائلي وجود ندارد).
در محيط دستشويي، بخاراتی که از ادرار و مدفوع متصاعد مي شود ( مثل اسيد اوريک و اسيد فسفريک ) برروی حوله (و البته مسواک) مي نشينند و زماني ما از اين وسايل استفاده مي کنيم به راحتي وارد بدن ما شده و سلامت ما را به خطر مي اندازند. پس لازم است که حوله خود را در محلي خارج از دستشويي آويزان کنيد.
محيط هاي تاريک و مرطوب براي خشک شدن حوله مناسب نيست، چون در اين نوع مکان ها ميکروب و قارچ سريعا رشد مي کنند. بهتر است حداقل هر 2 تا 3 روز يک بار حوله حمام و دستشويي را در معرض نور مستقيم آفتاب قرار دهيد. نور آفتاب يک ابزار خوب براي ضد عفونی کردن حوله ها و از بين بردن عوامل بيماري زا است.

حوله تان را به طور منظم تعويض کنيد (حداقل هفته اي يک بار) و حوله قبلي را با آب داغ (حدود 70 تا 80 درجه سانتی گراد که در اين دما بيشتر ميکروب ها از بين مي روند) و ماده شوينده مناسب شسته و در نور آفتاب خشک کنيد. اگر نور آفتاب در دسترستان نيست مي توانيد از حرارت بخاري، شوفاژ يا اتو برای خشک کردن حوله ها استفاده کنيد.
حوله يک وسيله کاملا شخصي است و هرگز نبايد به طور مشترک با ديگران استفاده شود حتي اگر خودتان براي مدتي بيمار بوده ايد، پس از بهبودي، حتما حوله قبلي را تعويض و به صورتي که گفتيم شسته و خشک کنيد.

همه چیز در مورد نگه داری و شستشوی حوله ها
نحوه شستشوی حوله ها:

حوله تان را به طور منظم تعويض کنيد.
بهتر است حوله ها در دمای بالا و با آب جوش شسته شوند. بیشتر میکروب ها در دمای بالای ۷۶ تا ۷۷ درجه سانتی گراد از بین می روند و به همین علت بهتر است حوله ها در دمای آب با دمای بالاتر از این حد شسته شوند. بهتر است حوله ها به طور جداگانه شسته شوند اما معمولاً به خاطر ظرفیت لباسشویی و زمان کم، این اتفاق نمی افتد و افراد حوله و لباس را با هم در لباسشویی می ریزند.
نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که افراد مبتلا به بیماری های قارچی و میکروبی پوست زگیل، عفونت قارچی کشاله ران، برای پیشگیری از انتقال بیماری به سایر افراد باید حتماً حوله هایشان را جدا از سایر افراد خانواده شسته، نگهداری و خشک کنند.
پس از شستشو و خشک شدن حوله ها مشکلی وجود نخواهد داشت و کافی است حوله ها در محلی خشک و غیرمرطوب مثلاً کمد و کشوی مخصوصی که برای نگهداری آنها در نظر گرفته شده است قرار داده شوند.
نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که حوله ها نباید در حمام که محیط مرطوبی است، قرار داده و نگهداری شوند، چون در این صورت احتمال آلودگی و رشد و تکثیر میکروب ها در حوله بیشتر می شود.

رفع بوی نای حوله ها:
تقریبا هیچ کس حوله ای را که بد بوست دوست ندارد، مخصوصا اگر می خواهید بلافاصله پس از یک دوش آب گرم خوشایند، از آن استفاده کنید! اگر حوله های تمیز شما بوی نامطبوعی گرفته اند ، با یک یا دو فنجان سرکه و آب داغ – با حداکثر دمایی که جنس حوله شما اجازه تحمل آن را دارد و هرچه بالاتر بهتر – آنها را بشویید. سپس دوباره حوله ها را با ماده شوینده معمولی، شستشو دهید. حتما حوله ها را پیش از مصرف به صورت مناسبی پهن کنید تا کاملا خشک شوند.

نحوه تثبیت رنگ حوله:
اگر دوست دارید که حوله هایتان کماکان براق و رنگین باقی بمانند، در شستشوی حوله ها برای اولین بار، مقداری سرکه به همراه ماده شوینده به کار ببرید و حوله را مطابق دستور العمل تولید کننده خشک کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.