دسته‌بندی نشده

نکاتی درباره نگه داری خمیر یوفکا

نکاتی درباره نگه داری خمیر یوفکا

توجه به چند نكته در آشپزي با خمير يوفكا حائز اهميت ميباشد .
1- اين خمير به دليل نازكي كه دارد زود خشك ميشود به همين دليل اول از همه بايد داراي شرايط نگه داري صحيح باشد به اين ترتيب كه :
اين خمير را در فريزر نگه داري كنيد و توجه داشته باشيد كه اگر بسته خمير را باز كرديد و مقداري از آن را استفاده كرديد براي فريز كردن مابقي خميرها حتما بايد بسته را از همه جا به خوبي بپوشانيد و در صورت امكان آن را درون نايلون ديگري و يا كيسه هاي زيپ دار قرار دهيد به گونه اي كه هيچ هوايي به آن نرسد در غير اين صورت خمير خشك و در نتيجه پودر خواهد شد .

2- اجازه دهيد تا خمير در زير لفاف خود از حالت انجماد خارج شود .براي اين كار بهترين راه اين است كه بسته را به مدت 1/5 الي 2 ساعت قبل از مصرف در دماي محيط قرار داده و روي آن يك شكاف 3 الي 4 سانتي ايجاد نماييد تا هوا به مقدار جزئي وارد بسته شده و خلا داخل بسته خارج گردد به اين ترتيب لايه هاي خمير به راحتي از هم جدا ميشوند .

3- از مجاورت مستقيم خمير با هوا جدا خودداري نماييد زيرا به علت نازك بودن ، خمير سريعا خشك و بيات ميشود .

4- دقت كنيد اگر بسته نيمه استفاده شده خمير را دوباره در فريزر قرار ميدهيد تحت فشار نباشد و كاملا خوابيده بر روي سطح صافي قرار گيرد تا از شكسته شدن خمير جلوگيري شود . ( چون در اين حالت خمير يكبار از حالت انجماد خارج و دوباره منجمد شده است .)

5- در صورتي كه خمير شما شكسته شد به هيچ وجه آن ها را درو نريزيد بلكه ميتوانيد در خيلي از موارد از جمله تزئين بر روي شيريني ناپلئوني و دستوراتي مانند گلوله هاي بستني با يوفكا از آن ها استفاده كنيد .

6- قبل از استفاده از اين خمير و گذاشتن مواد داخل آن حتما بايد هم ظرف خود را چرب كنيد و هم بايد سطح تك تك لايه هاي خمير را به خوبي مرطوب سازيد .

7 – براي مرطوب كردن خمير ميتوانيد با توجه به دستور و بنا به سليقه خود از هر نوع مايعي از جمله روغن ، كره ذوب شده ، تخم مرغ ، شير ، ماست ، آب و يا مخلوط هر كدام از اينها با هم استفاده نماييد .

8 – موادي كه براي داخل خمير استفاده ميكنيد نبايد آبدار و يا داغ باشد زيرا باعث پاره شدن خمير ميشود .

9 -در صورت ضيغ وقت ميتوانيد غذا خود را از شب قبل آماده كرده و تا قبل از سرخ كردن و يا قرار دادن آن ها درون فر در يخچال نگه داري نماييد فقط به ياد داشته باشيد كه خمير ها را درون ظرفي در بسته قرار داده و يا روي آن ها را كاملا با سلفون بپوشانيد تا از خشك شدن خمير جلوگيري شود .

10 – براي تزئين سطح رويي خمير خود ميتوانيد بنا به دستور از سياه دانه ، كنجد ،‌ پودر قند و يا سبزيجات خرد شده و … استفاده نماييد .

11 – پس از پخت بورك ، رول ، بقچه و … كه سطح رويي خمير ترد ميشود ميتوانيد بالافاصله پس از خارج كردن خمير از درون فر آن ها را درون ظرفي در بسته قرار دهيد و يا رويشان را كاملا با سلفون بپوشانيد اين كار باعث ميشود سطح رويي خمير نيز ملايم شود .

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.