آشپزی

طرز تهیه چند غذا با خمیر یوفکا

طرز تهیه چند غذا با خمیر یوفکا

یوفکا یک خمیر نازک است که در غذاهای ترکیه ای استفاده می شود.معروف ترین غذای ترکیه ای که با خمیر یوفکا درست می کنند ، بورک است. این خمیر را بصورت آماده می توانید از راهک تهیه نمایید. در اینجا طرز تهیه چند بورک خوشمزه را با این خمیر به شما آموزش می دهیم.

بورک به شکل مثلث
مواد لازم :
خمیر یوفکا 1 بسته ، اسفناج نیم کیلو ، پنیر لیقوان 100 گرم ،روغن مایع 1 پیمانه ، ماست 1 پیمانهبورک
طرز تهیه:
اسفناج ها را بخارپز می کنیم خمیر یوفکا را باز کرده به شکل مستطیل دراز می بریم.روی خمیر یوفکا را به وسیله فرچه با روغن مایع و ماست آغشته می کنیم.از گوشه اسفناج را به شکل مثلث روی خمیر یوفکا می گذاریم.بعد رویش پنیر گذاشته به شکل مثلث تا می کنیم.
بعد روی خمیر زرده تخم مرغ زده و در صورت دلخواه کنجد می پاشیم و درون فری که از 10 دقیقه پیش روشن کرده ایم ، با حرارت 175 درجه سانتی گراد می گذاریم تا پخته و طلایی گردد.

بورک سلطنتی با گردو
مواد لازم:
خمیر یوفکا 1بسته ، کره یا روغن 2 قاشق سوپخوری ، پیاز 1عدد بزرگ ،جعفری ساطور شده نصف پیمانه،مغز گردو خرد شده 1 پیمانه ،گوشت چرخ کرده 250 گرم،زرده تخم مرغ 1عدد ،کنجد سفید به میزان لازم،نمک و فلفل به میزان لازم ،برای سس بین خمیرها ماست 1 فنجان ،روغن مایع 1 فنجان
طرز تهیه:
پیاز را رنده کرده با گوشت مخلوط و در روغن تفت می دهیم.بعد جعفری و گردو خردشده را اضافه می کنیم و روغن اضافی مواد را می گیریم.سینی فر را چرب نموده سه لایه خمیر یوفکا در سینی پهن می کنیم.فراموش نشود بین لایه ها را با مخلوط ماست و روغن مایع آغشته کنیم.بعد از لایه سوم مخلوط گوشتی را روی خمیر پهن کرده و دوباره سه لایه دیگر خمیر پهن می کنیم.روی آخرین لایه زرده تخم مرغ و کنجد می پاشیم و به شکل لوزی برش داده و در طبقه وسط فر که 15 دقیقه قبل روشن کرده ایم می گذاریم تا پخته و طلایی شود.به جای مواد گوشتی می توان از اسفناج بخارپز شده و پنیر استفاده کرد.
توجه:حرارت فر 175 درجه سانتی گراد یا 350 درجه فارنهایت زمان پخت 25 دقیقه

 

طرز تهیه چند غذا با خمیر یوفکا

بورک گل
مواد لازم:
خمیر یوفکا 3 ورق ،سیب زمینی 1عدد بزرگ،پنیر پیتزا به میزان لازم ،روغن مایع سرخ کردنی،نمک و فلفل به میزان لازم
طرز تهیه:
تعداد سه ورق خمیر یوفکا را روی هم گذاشته و با قالب گرد قالب زنی می کنیم و کنار می گذاریم.سیب زمینی را آب پز کرده و رنده می کنیم بعد نمک و فلفل به آن اضافه و با هم مخلوط می کنیم بعد خمیر یوفکا را که قالب زدیم روی هر ورق قالب زده شده از مواد به اندازه فندق روی خمیر گذاشته و ورق دیگر را روی آن گذاشته و این کار را سه بار تکرار می کنیم و با انگشت اشاره روی خمیر فشار می دهیم تا خمیرها به هم بچسبند و به شکل گل در بیایند و بعد آنها را درون روغن داغ سرخ می کنیم تا طلایی شود.

بورک حلزونی
مواد لازم:
خمیر یوفکا 1 بسته ، سینه مرغ 1عدد ، فلفل دلمه ای 2 عدد متوسط،گردو خرد شده به میزان لازم ،قارچ ورقه شده 250 گرم ،پنیر پیتزا به میزان لازم ،زرده تخم مرغ 2عدد،زرشک و نمک و فلفل به میزان لازم
طرز تهیه:
سینه مرغ را شسته و آب پز می کنیم.فلفل دلمه ای را خرد کرده و قارچ ورقه شده را تفت می دهیم و بعد سینه مرغ خرد شده را به آن اضافه کرده و نمک و فلفل می زنیم .بعد از اینکه تمام مواد را با هم مخلوط کردیم هر ورق خمیر یوفکا را نصف کرده روی میز پهن می کنیم و مواد آماده شده را روی خمیر پخش می کنیم و خمیر را با دقت لوله می کنیم.بعد خمیر لوله شده را به شکل حلزون فرم می دهیم و روی خمیر را با زرده تخم مرغ و کنجد تزیین کرده و در دورن فری که قبلا با دمای 180 درجه سانتیگراد گرم کرده ایم قرار می دهیم بعد از 25 دقیقه غذا آماده سرو کردن است.

بورک سیگارتی
مواد لازم:
خمیر یوفکا 1بسته،گوشت چرخ کرده 300 گرم،پیاز 1عدد بزرگ ،پنیر پیتزای رنده شده 100 گرم،قارچ 100 گرم،رب گوجه فرنگی 2 قاشق سوپخوری،زرده تخم مرغ 1عدد،کنجد سیاه و نمک و فلفل به میزان لازم ، برای سس بین خمیرها ماست 1 فنجان ،روغن مایع 1 فنجان
طرز تهیه:
پیاز را نگینی خرد کرده همراه با گوشت در روغن تفت می دهیم.قارچ را تفت داده نمکو فلفل و رب را اضافه کرده در پایان پنیرپیتزا را نیز اضافه می کنیم.یک عدد خمیر یوفکا را گرد لرش داده و آنرا به 8 قسمت مساوی تقسیم می کنیم مانند برش پیتزا روی هر یک از مثلث ها مخلوط روغن مایع و ماست با فرچه زده و مواد را روی قاعده مثلث می گذاریم.از دو طرف خمیر به داخل تا کرده و به شکل استوانه تا نوک مثلث لوله می کنیم.
روی استوانه ها زرده تخم مرغ زده و کنجد می پاشیم و در طبقه وسط فری که قبلا روشن کرده ایم می گذاریم تا پخته و طلایی شود.به جای مواد گوشتی می توان از سوسیس و کالباس یا سیب زمینی پخته شده استفاده کرد.
توجه:حرارت فر 175 درجه سانتی گراد یا 350 درجه فارنهایت زمان پخت 20 دقیقه

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.